Vastupanuvõitluse päev


25. september 2013

22. septembril tähistasid akadeemilised organisatsioonid järjekorras viiendat korda vastupanuvõitluse ja Otto Tiefi valitsuse päeva. Selle päevaga teadvustatakse Eesti Vabariigi seadusliku valitsuse kukutamist 22. septembril 1944. aastal ning austatakse kõiki eestimaalasi, kes on läbi aegade riigi ja rahva vabaduse nimel vastupanu osutanud.

22. september 1944 on ajalooliselt Eesti jaoks olulise tähtsusega. 18. septembril, kui Saksa väed olid Eestist lahkumas, nimetas peaminister presidendi ülesannetes Jüri Uluots ametisse Otto Tiefi valitsuse. Sini-must-valge lipp sai Pika Hermanni tornis lehvida aga vaid mõned päevad. 22. septembril jõudsid Tallinnasse Vene väed, Eesti valitsus kukutati ning Pika Hermanni torni heisati punalipp. Valitsuse liikmed olid sunnitud põgenema Tallinnast Läänemaale, et sealt edasi Rootsi minna. Enamik valitsuse liikmetest vabasse maailma aga ei jõudnud, vaid nad arreteeriti ning mõisteti vangi või surma.

Vastupanuvõitluse päeva tähistamine algas sel aastal Eesti rahva ja akadeemiliste organisatsioonide pärgade asetamisega Vabadussõja Võidusamba jalamile. Otto Tiefi valitsusele avaldasid akadeemilised organisatsioonid austust küünalde süütamisega Tiefi valitsuse liikmete mälestusmärgi juures Tallinna Metsakalmistul. Ürituse lõpetas akadeemiliste organisatsioonide rongkäik, mis päädis Eesti Üliõpilaste Seltsi meeskoori etteaste ning korporatsioonide Vironia ja Rotalia auväärt vilistlaste sõnavõttudega Vabaduse väljakul.

Korp Lembela lipuvalve Tallinna Metsakalmistul

Korp! Lembela lipuvalve Tallinna Metsakalmistul